Сходи на тятиві: вибір, розрахунок, правила кріплення
logo
blog
Блог

Сходи на тятиві: вибір, розрахунок, правила кріплення

Сходи на тятиві: вибір, розрахунок, правила кріплення

Класична модель сходів на тятиві актуальна для будинку, багаторівневої квартири, офісу. Сходи виготовляють в різних конструктивних рішеннях, але варіанти «на тятиві» користуються особливим попитом. Чому? Даний тип має цілий ряд переваг і стильний зовнішній вигляд тільки одна з них. Ці вироби приваблюють такими характеристиками як міцність, «витривалість», практичність. Бажаєте оформити інтер’єр стильно та комфортно? Радимо зробити вибір на користь моделі на несучій балці.

Види тятиви сходів

Тятива, як і косоур – це елементи сходових хіднів з несучими функціями. Сплутати два різних кріпленні неможливо. Подивіться на систему з боку – накладка закриває сходинки? Це кріплення сходинок дерев’яних до тятиви. Бачите торець сходинки? Це косоур, монтування якого відрізняється від інсталяції несучої деталі іншого типу.

Сходи ня тятивіВстановлення похилої балки проводиться для забезпечення опорних функцій. Саме цей елемент потім використовують щоб закріпити подступенок та щабелі. Отже виготовлення цієї важливої деталі, як і її коректний монтаж визначає міцність, функціонал в цілому. Щоб не помилитися с підбором тятиви, а точніше її типу, потрібно визначити потенційне навантаження на всю систему, частоту її експлуатації, особливості дизайну і конфігурації приміщення в якому вона буде змонтована.

Якщо говорити про матеріали з яких виготовляють цей елемент, то актуальним буде:

 • натуральна деревина – «класика жанру»;
 • метал, ідеальне рішення для екземпляру типу зигзаг;
 • залізобетон – монументально та мега солідно.

Самими популярними рахуються дерев’яні конструкції. Щоб виготовити гнуті варіації в хід йде клеєна деревина. Що стосується порід, то тут варіантів достатньо багато і споживачам доступні варіації не тільки з модрини (бюджетне рішення), але і з дубу (преміальний сегмент) рахується оптимальним у співвідношенні ціна, надійність і краса. Також використовується сосна (економ формат) і класичний бук. Хоча, тятива для виробів з модрини також дуже популярна.

Придбати можна не тільки вироби у виконанні тотал вуд, але і варіант, опорний елемент якої виготовлений з металу.

Сходи на металевій тятиві підходять для з’єднання різних рівнів будівлі, вони відрізняються міцністю, різноманітністю дизайнів. Адже одна переваг металу – він мега податливий тому з нього створюють вироби різної форми. Крім того залізо чудово комбінується зі склом або деревиною.

В плані геометрії модель буває:

гвинтові сходи на тятивіТакож існують рішення з поворотом та площадкою. Якщо у вас просторий будинок, то сходи на тятиві з площадкою впишуться в нього та нададуть інтер’єру особливого шику. А для «оформлення» повороту доведеться скористатися забіжними східцями. Вони, до речі частково «заміняють» площадку.

Розміри балки залежать від того яку довжину має проліт. Якщо відстань не перевищує 5.5 метрів, то товщина несучої балки буде дорівнювати 55мм, а ширина – 300мм. До речі, щоб «розрахувати» якою має бути тятива можна або оформити замовлення на прорахунок, або скористатися онлайн калькулятором.

Правила розрахунку тятиви для сходів

Щоб провести розрахунки необхідно визначити:

 1. яку висоту має проліт;
 2. яка довжина місця на якому планується інсталяція;
 3. яка ширина системи;
 4. скільки планується сходинок;
 5. товщину дошки (для щаблів і тятиви).

В результаті можна створити детальне креслення, яке буде враховувати всі дані.

Створення сходів як і їх збірка на основі коректних даних буде простим, особливо для професіоналів.

Розмітка сходів на тятиві

сходи п-подібні на тятивіВиявляється без коректної розмітки сходових тятив, виріб не може вийти гарною та добре зробленою. Результатом неправильно проведеної розмітки будуть перекоси хіднів. Уникнути цього можна якщо замість класичного кутника і лінійки використовувати шаблон спеціально виготовлений. Ну а для того щоб виготовити шаблон необхідно завчасно вибрати один із варіантів розміщення сходинок:

 • з опорною лінією;
 • без опорної лінії.

Існує думка, що зробити розмітку можна самостійно. Це вірно, але краще довіритися професіоналам з досвідом та навичками.

Встановлення поручнів на дерев’яні сходи

Невід’ємним елементом кожних сходів є поручневі загородження. Вони забезпечують безпеку експлуатації конструкції. Особливої уваги встановлення огородження вимагає, якщо в будівлі є діти або люди похилого віку. В склад системи загородження входять:

 1. стійки;
 2. поручні;
 3. вертикального типу балясини.

Щоб провести встановлення поручневої системи не обійтися без:

 • вимірювальних пристроїв, а точніше схилу та рівня;
 • креслярського приладдя (кутника, олівця будівельного для проведення відміток);
 • цілого арсеналу інструментів (пила, шуруповерт, шліф машина, електродриль, пристрої для фрезерування).

В принципі у професіоналів всі ці «гаджети» завжди з собою. Отже якщо Ви зробили замовлення на виготовлення та монтаж сходів, Вам не потрібно купувати всі ці засоби. Крім інсталяції проводиться фінішна обробка, завдяки якій можна досягти різних візуальних ефектів.

Особливості кріплення сходів і балясин на тятиву

дубові сходи на тятивіЯкщо у Вас готовий виріб, Ви можете не знати яке кріплення балясин до тятиви дерев’яних сходів використано. Щоб прикріпити несучу балку до стовпа можна використовувати:

 • шпильки;
 • шканти;
 • саморізи.

А від звичайних цвяхів краще відмовитися, так як вони здатні «розхитувати» отвір тим самим роблячи кріплення ненадійним. Якщо використовується сталевий тип огородження, необхідно застосувати спеціальні підставки, які паралельні покриттю підлоги житла.

Даний варіант популярний бо, не дивлячись на деяку візуальну «міць», вона:

 1. відрізняється простотою встановлення та піддається «ремонту»;
 2. приваблює довгим терміном експлуатації;
 3. радує надійністю;
 4. надає свободу у виборі типу фіксації балясин;
 5. дивує дизайнерськими варіаціями.

Ну а демократичні ціни тільки підвищують інтерес споживачів до конструкції. Тим більше, що вартість залежить від багатьох параметрів і її можна «корегувати» шляхом підбору матеріалів та комплектуючих.

Фото різних рішень допоможуть визначитися у виборі, а професіонали компанії Пан Майстер візьмуть на себе розрахунки, виготовлення та монтаж вашої інтер’єрної обновки.

❓Що таке сходи на тятиві?
Конструкція з несучим елементом у вигляді похилої балки, яка формує каркас призначений для подальшої фіксації до нього сходинок
🞧Що таке тятива до сходів?
Несуча похила балка, елемент який визначає ти кріплення сходів. Крім того це ще й декоративна складова яка суттєво впливає на зовнішній вигляд конструкції
🔨Як закріпити тятиву до сходів?
Процес кріплення тятиви до сходів достатньо складний і вимагає використання спеціального інструменту. Тому набагато правильніше довірити його професіоналам, як і саме виготовлення конструкції
❓Що таке розмітка сходів?
По суті це шаблон, згідно якому будуть виготовлені і з’єднані все елементи сходової конструкції.