4 варіанти вузьких сходів для будинку і квартири
logo
blog
Блог

4 варіанти вузьких сходів для будинку і квартири

4 варіанти вузьких сходів для будинку і квартири

Аби зберегти якомога більше корисного простору у помешканні, варто обрати компактні сходи на другий поверх. Малогабаритні моделі стануть в пригоді у котеджах, будинках, квартирах-лофтах. Існування конструкцій різних типів дозволяє обрати саме таку, що відповідатиме всім вимогам. А для цього варто ознайомитися із особливостями й перевагами кожного варіанту.

Одномаршеві сходи

2 прямая

Сходи одномаршевої конструкції – найпростіший варіант. До того ж економічно вигідний. Виготовляють їх або суто з деревини, або з металу та дерева. Суттєвий плюс деревини – можливість декорування відповідно до інтер’єру. Можна обрати темне або світле дерево, пофарбовувати східці у білий чи яскравий колір. Або ж нанести лише прозоре покриття, щоб було видно текстуру породи.

Невеликі сходи в один марш на другий поверх вважаються дуже зручними. Проте ця зручність залежить від нахилу конструкції та ширини сходинок. Чим менше місця для сходів, тим крутішими їх проєктують. Це впливає на безпеку й комфорт користування. Втім, малогабаритні одномаршеві сходи стануть відмінним варіантом для виходу на мансарду або горище.

Поворотні сходи

2 прямаяВ основі поворотних моделей – конструктивний елемент для зміни напрямку. Ним може бути майданчик між маршами. Тоді сходи мають назву «двомаршеві». Розташовують їх зазвичай у кутку приміщення або впритул до стіни.

Другий тип поворотних конструкцій – сходи з забіжними сходинками. Ці сходинки виконують поворотну функцію замість майданчика. Вони мають особливу, скошену форму – внутрішня сторона вужча за зовнішню. Їх монтують під кутом до основної конструкції, щоб утворити поворот. 

Поворотні компактні сходи на другий поверх мають купу переваг:

  • потребують небагато місця. Наприклад, мінімальна необхідна площа для триметрового поверху становить 1,6×1,8 м;
  • безпечні та комфортні для користування;
  • доречні як в приватному будинку, так і в двоповерховій квартирі;
  • виглядають легко й витончено;
  • для виготовлення малогабаритних сходів можна використовувати різні матеріали й їхні комбінації.

Слід врахувати, що проєктування й виробництво забіжних сходів вимагає надзвичайної точності. Від правильності розрахунків залежить міцність виробу. Тому, зважаючи на складність конструкції, обчислення варто довірити фахівцям.

Гвинтові сходи

малогабаритная винтовая лестница

Вузькі гвинтові сходи у компактній версії стають дедалі популярнішими. Ця конструкція – оптимальне рішення, якщо місця для розташування вкрай мало.

Серед їхніх переваг:

  • можливість розміщення там, де інших варіантів немає. Майданчика 1,3×1,3 м достатньо, щоб облаштувати сходи у вузький отвір за умови висоти поверху 3 м;
  • ергономічність, завдяки якій сходами зручно користуватися;
  • відсутність «мертвої зони», яка часто утворюється під сходами;
  • сучасний дизайн та оригінальний, неповторний стиль.

Гвинтові моделі складаються зі стрижня-опори й зафіксованих на ньому сходинок. Розташовують їх, відповідно, по спіралі. Для виготовлення використовують метал, дерево або комбінацію цих матеріалів.

«Гусячий крок»

малогабаритная винтовая лестницаВузькі сходи в будинку потрібні не лише для житлових приміщень. Мансарду, горище або надбудови технічного призначення також необхідно поєднати з нижчим поверхом.

Специфіка облаштування цих ярусів зумовлена двома факторами:

  • вузький отвір;
  • нечасте використання.

Отже, сходи мають бути дуже компактні, аби підійти для маленького отвору. Зате можна трохи пожертвувати комфортом – ходити ними туди-сюди не будуть.

Ідеально відповідає цим вимогам модель «врозбіг». Такі сходи ще називають «качиний крок» або «гусячий крок» – коли людина підіймається чи спускається ними, її хода нагадує качину манеру ходити.

Сходи «врозбіг» є різновидом одномаршевих конструкцій. Для економії місця кожна їхня сходинка – фактично пів сходинки. Проступи обрізані таким чином, що стати на них можна лише однією ногою і з одного боку. Праві та ліві сходинки чергуються через одну.

Корисні поради

Вузькі сходи на другий поверх часто мають круті сходинки. Причина – у збільшеному куті нахилу конструкції з метою:

  • розташувати будову на меншій площі;
  • залишити простір під стелею для комфортного підйому, якщо отвір вузький.

Проте, чим крутіші сходи, тим складніше ними користуватися. До того ж для дітей та людей похилого віку подібна конструкція може становити небезпеку.

Як зробити сходи менш крутими при вузькому проході:

  1. Продумати розташування й тип конструкції ще під час будівництва. До встановлення перекриття варіантів для вибору більше.
  2. У готових будівлях іноді можливо розширити вже наявний отвір. Тоді невеликі сходи в будинку можна зробити зручнішими. Визначити безпечність подібних робіт може тільки фахівець.
  3. Гвинтові та забіжні моделі, як правило, займають найменше місця. Тому є шанс впоратися без збільшення кута нахилу.

Пам’ятайте: вузькі сходи для маєтку чи квартири у Києві або області мають бути, в першу чергу, безпечними для мешканців.